İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazar Ragıp Zarakolu Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe çığırtkanlığı yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu Yazar Ragıp Zarakolu hakkında soruşturma başlatıldı. Zarakolu, “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı köşe yazısının darbe karşıtı olduğunu savunmuştu. s-a57103f2c367924ef18296e5b0dfd99be74e1a
Evrensel ve Artı Gerçek’te 5 Mayıs’ta yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı yazısı nedeniyle  Ragıp Zarakolu hakkında soruşturma başlatıldı.DHA’nın aktardığına göre soruşturma köşe yazısındaki ifadelerin “darbe mesajı vererek Anayasal düzeni hedef aldığı” suçlamasıyla yürütülüyor.

Yazar Ragıp Zarakolu ne yazmıştı?

s-90db6fc3d1d583266717b9ba52bd45a27cc8d1
Zarakolu, hükümetin tepki gösterdiği yazısının bir bölümünde şu ifadeleri kullanmıştı:

“RTE, tarihi kendince okuyup yorumluyor ve taktiklerini belirliyor. Bunun için de 2007 yılında darbe karşıtlarının liberal desteğini aldı, 2013 yılında Gezi direnişinin kendi 27-28 Nisan’ı olmasının önüne geçti ve 2015 yılında ise kendine yönelebilecek darbe potansiyelinin erken patlamasını provoke etti. Ve DP’nin tamamlayamadığı, Demirel’in kısmen başarılı olduğu otoriterleşmeyi yapısal ve İslam-Türk sentezine dayanan bir temel üzerine oturtmaya girişti. Zaten bunun temelleri 1980 yılında Kenan Evren Cuntası tarafından atılmıştı. Türkiye dünya demokratik ülkeleri listesinden, otoriter ülkeler listesine düşüş yaptığı için kendini başarılı sayabilir! RTE’de bir Menderes travması vardı. Demirel gibi kısmen. Menderes olmamak için Demirel’in atmadığı takla, kurmadığı ittifak kalmıştı. Ecevit ile bile uzlaştı, ona kanlısı Ecevit ile hükümet bile kurdurdu. Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil.”

Erdoğan’dan suç duyurusu

s-84f82ff81772d3a2a81b6bf5574e6d68ad7001
Zarakolu hakkındaki soruşturmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un suç duyurusu üzerine başlatıldığı bildirildi.Erdoğan’ın avukatının suç duyurusu dilekçesinde, Zarakolu’nun Erdoğan’ı idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’le karşılaştırdığı belirtilmişti.Dilekçede, Zarakolu’nun kaleme aldığı “ideolojik içerikli” bu yazıyla “Erdoğan’a karşı açıkça darbe ve idam tehdidinde bulunduğu” savunularak, 

“Türkiye’nin yakın tarihine göndermeler yaparak ‘Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil’ şeklindeki ifadeleriyle de açıkça darbe çığırtkanlığı yaptığını ortaya koymuştur. Kamuoyunda büyük tepki yaratan anti demokratik beklentilerle dolu sözde yazıda açıkça ‘darbe özlemi’ vurgulanmış ‘darbe seviciliği’ yapılmıştır” denilmişti.

Zarakolu, “Hayatım darbelere karşı mücadeleyle geçti” demişti

s-a7cdc260031a494a42d088811331c1a9413534
Ragıp Zarakolu ise yaptığı yazılı açıklamayla yazının darbe karşıtı bir içeriğe sahip olduğunu söylemişti. Evrensel’in haberine göre, Zarakolu açıklamasında “Yazının bu kadar ters yorumlanması anlaşılır bir şey değil. Cumhurbaşkanlığı sözcülerinin yazıyı yeterince okumadıkları anlaşılıyor” ifadelerini kullanmıştı.”Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti” diyen Zarakolu, “İnsan hakları ve adalete bir gün her kes muhtaç olabilir ve olacaktır” diye yazmıştı.

İktidar ve muhalefetin darbe tartışmalarına ilişkin açıklamaları için

Siyasetin Gündemi Yine ‘Darbe Girişimi’: Tartışma Nasıl Başladı, Kim Ne Dedi?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tipobet supertotobet giriş