İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RTÜK’ten Habertürk ve Halk TV’ye Neden Ağır Ceza Verildi?


RTÜK CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “darbe” tartışması yaratan açıklamaları nedeniyle Halk TV’ye en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Teketek programındaki sözleri nedeniyle Habertürk’e de üst sınırdan idari para cezası verildi. 

s-4caae60d82730248de2399c451d697825fcf90
RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre Üst Kurul, haftalık olağan toplantısında, Halk TV’de canlı yayınlanan “Sözüm Var” programına konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun açıklamalarına ilişkin uzman raporu görüşüldü.

Kaftancıoğlu ne demişti?

s-3b9211f0769f0e72b803a4be6d8dc7acc7a482
Kaftancıoğlu katıldığı Halk Tv yayınında “Şöyle bir gerçeklik var ki önümüzdeki seçimde, bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı… Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Halk TV’ye beş kez yayın durdurma cezası

s-9266531aa10915f987254216eeb51d497c2a09
Üst Kurul Kaftancıoğlu’nun raporda yer alan bu ifadelerini inceledi. “Ulusal yayın yapan bir televizyonda, darbeyi ima eden ifadelerin kamusal yayıncılık sorumluluğu ile bağdaşmadığı” kanaatine varan Üst Kurul, sözlere karşı program moderatörünün herhangi bir müdahalede bulunmamasının doğru olmadığı değerlendirmesinde bulundu.  RTÜK “Yayınlardaki demokrasi dışı ima ve çağrışımların kamu düzenini bozacak, sosyal ve siyasi bir krizin başlamasına neden olacak nitelikte olduğu, kamuoyu üzerinde korku ve endişe kaynağı olabileceği ve aynı zamanda toplumda kin, düşmanlık ve nefret duygularını artırabileceği” sonucuna vardı ve ilgili yasanın ihlal edildiği tespitini yaptı. İlgili kanunun “Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezasına karar verildi.

Akşener’in sözleri nedeniyle Habertürk’e para cezası

s-f0cc8d0a24746d0e96838665496342c0734850
Üst Kurul, ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu “Teke Tek” programında kullanılan bazı ifadelerin ülkücü camiayı hedef aldığı değerlendirmesinde bulundu.RTÜK, “prime time”da yayınlanan ve her yaştan insanın ekran başında olabileceği bir saatte “it ürür, kervan yürür”, “itlerle uğraşmıyoruz” ifadelerinin kullanmasını yanlış bularak söz konusu ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yayıncı Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

RTÜK geçen ay da Halk TV dahil 4 kanala ceza kesmişti

RTÜK’ten FOX TV’ye 3 Kez Yayın Durdurma Cezası – RTÜK geçen ay, Fatih Portakal’ın sunduğu FOX Ana Haber ve Tele 1’de Can Ataklı’nın sunduğu “Gün Başlıyor” adlı programa 3’er kez yayın durdurma cezası ile idari yaptırım cezası; ayrıca Haber Global ile Halk TV’ye de idari yaptırım cezası kesmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tipobet supertotobet giriş