İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Abd’de Son dakika Silah seslerinin arasına çığlıklar karıştı

1

Yeryüzünde corona virüse yakalananların sayısı bu sabah itibariyle 2 milyon 832 bini aştı, can kaybının gün içinde 200 bini geçmesi bekleniyor. Karantinaya isyan edenler ise silahlarla sokaklara döküldü.

2

925 vakanın tespit edildiği ABD’de, 52 bini aşkın ölüme rağmen Başkan Donald Trump’ın kışkırtmasıyla protestocular bir kez daha sokaklarda. Wisconsin eyaletindeki Madison şehrindeki valilik binası önündeki kalabalık, karantinanın kaldırılmasını istiyor.

3

İnsanlara dezenfektan enjekte edilmesi gibi dahiyane fikirlerin sahibi Trump’ı destekleyenler, Madison kentinde beklendiği gibi yine silahlarıyla arz-ı endam etti. Vali Tny Evers’ın 26 Mayıs’a kadar uzatılan ‘evde kal’ düzenlemelerini kaldırmasını isteyen gruplar, 1000 kişiden fazla toplanma yasağı nedeniyle üç ayrı yerdeydi.

4

Madison kentindeki Trump destekçilerinin bazıları ağız ve burunlarını maskeyle kapatırken çoğu kişi maskesizdi. Şehirde karantinanın sürmesini isteyenler de sokağa indi. Bir protestocu, karantinanın kaldırılmasını isteyenlere “Evinize gidin” pankartıyla sesleniyor. Wisconsin’de 7 Nisan’da ön seçimler için sandıklar açılmış, oy kullanan ya da sandık görevlisi olarak çalışan en az 19 kişide corona virüs tespit edilmişti.

5

ABD’de bazı eyaletler haftalar süren sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Georgia eyaleti hızla ‘açılan’ bölgelerden biri. Bowling salonları, spa merkezleri, dövmeciler, salonlar ve kişisel bakım merkezleri faaliyetlerine devam edecek. Georgia’da Pazartesi gününden itibaren de restoranlar ve tiyatro salonları yeniden açılacak.

6

Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs önlemlerini protesto eden 200’den fazla kişi Devlet Operası’nın arkasında yer alan meydanda bir araya geldi. Kendilerine Kanıt Temelli Korona Bilgi İnisiyatifi adını veren grup sokağa çıkma kısıtlamaları ve maske zorunluluğunun bir etkisi olmadığı görüşünde. Yaklaşık bir saat boyunca ‘Halk biziz’ ve ‘(Başbakan) Kurz istifa’ sloganı atan kitleye bir saatin sonunda polis müdahale etti. Polisler kimlik kontrolü yaptı ve bir kişiyi de gözaltına aldı. Avusturya’da 15 bini aşkın vaka var.

7

33 gün sonra en düşük ölüm sayısının kayıtlara geçtiği İspanya’da, can kayıpları 367 artışla 22 bin 524 oldu. ABD’den sonra en çok vakanın görüldüğü ikinci ülke olan İspanya’da, başkent Madrid’deki Ramon y Cajal hastanesinde sağlık çalışanları yoğun bakımdaki bir hastaya destek veriyor.

8

ABD’den sonra en çok ölümün görüldüğü İtalya’da, bir günde 420 kişi daha yaşamını yitirdi ve can kaybı 25 bin 969’a çıktı. 420 ölüm, 17 Mart’tan bu yana kaydedilen en düşük günlük can kaybı oldu. İtalya’da bazı mekanların yeniden açılmasıyla, başkent Roma’daki bir pizzacıda çalışanlar maskelerle lezzetli pizzaları pişirmeye başladı.

9

Şimdiye kadar 3 in 607 testin pozitif sonuç verdiği Arjantin’de, başkent Buenos Aires’teki bir hapishanede corona virüs isyanı çıktı.

10

Villa Devoto semtindeki cezaevinde çatıyı delip ellerinde bıçaklarla görünen bazıları yüzü maskeli mahkumlar, yaktıkları yatakları ise aşağıya attı.

11

Yerel medya, isyancıların cezaevindeki birçok mahkumda corona virüs çıktığını öğrenmesiyle olayların patlak verdiğini duyurdu.

12

Reuters haber ajansı, mahkumların “Hapishanede ölmeyi reddediyoruz” yazan dev bir pankart açtığını bildiriyor.

13

Bir diğer pankartta ise “Covid-19 Devoto’da. Soykırım yargılaması, sessizlik benim dilim değil” ifadesi yer aldı.

14

Uluslararası haber ajansı Reuters, ayrıca isyancıların zincirler ve diğer silahları taşıdığını belirtiyor.

15

Bir Reuters görgü tanığı isyan sürerken silah seslerinin duyulduğunu ve polis helikopterlerinin hapishane üzerinde uçtuğunu söyledi.

16

1683 tutuklunun bulunduğu cezaevinin önüne gelen mahkum yakınları ise gözyaşlarına boğuldu, bazıları polis tarafından gözaltına alındı.

17

İsyan sırasında can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Yerel medya, mahkumların hapishanenin son iki katını ele geçirdiğini sayfalarına taşıdı.

18

Pakistan Lahor’da Ramazan ayı başlarken dağıtılan yardımları almak için bekleyenler, birbirlerini eziyor. Karantina önlemlerinin uygulandığı Pakistan’da 11 bin 940 teşhis konuldu.

19

Salgını durduran Güney Kore’de yalnızca 12 vaka tespit edildi, can kaybı gerçekleşmedi. Başkent Seul’de sigortacı olmak isteyenler yazılı sınava maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde girdi.

20

Sultanahmet Meydanı’nda bir yıl önce, bir yıl sonra. İstanbul’daki corona virüs günlerinde Ramazan ayının ilk iftarını herkes evlerinde açtı.

21

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Ramazan’ın ilk iftarı geleneksel top atışıyla açıldı. Covid-19 Bosna’da 55 can aldı, corona virüse yakalananların sayısı ise 1421.

22

Müslümanların en kutsal mekanı Kabe’de daha önce eşi benzeri görülmemiş bir teravih kılınıyor. Corona günlerinde Kabe’de saf tutanlar yalnızca çalışanlar ve görevliler. Suudi Arabistan’da 15 bin 102 vaka teşhis edildi.

23

Meksika’nın Ecatepec kentinin sakinleri arasında yer alan Aracely Florencia, mahallesi Tablas del Pozo’da dağıtılan ücretsiz suyu evine taşınıyor. Salgının hızla yayılmaya devam ettiği Meksika’da, Covid-19 bir günde 152 can aldı. Ölü sayısının 1221’e ulaştığı ülkede, doğrulanmış 12 bin 872 vaka bulunuyor.

24

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bir temizlik işçisi Vidigal favelasında sokakları ilaçlıyor. Brezilya lideri Jair Bolsonaro ve destekçilerinin küçümsediği corona virüs salgını 54 bini aşkın insana bulaştı, 3 bin 704 can aldı.

25

Nisan ayı başında cesetlerin sokaklara atıldığı Ekvador’un en büyük kenti Guayaquil’de meslektaşları corona virüsten ölen itfaiye şefi Luis Paez’in tabutunu taşıyor. Ekvador’da resmi kayıtlara göre 576 Covid-19 kurbanı var ancak evlerinde test yapılmadan ölenlerin sayısı çok daha fazla. Ekvador’da corona virüs vakaları bir günde 11 binden fazla artış gösterdi ve toplam rakam 22 bin 719 oldu. Yetkililer, dev artışı geç gelen test sonuçlarına bağlıyor.

26

Fransa’nın başkenti Paris’in sakinleri, karantina günlerinde duvara yansıtılan Man Without a Star (Yalnız Adam) filmini akşam karanlığında balkonlar ve pencerelerinden izliyor. 159 pozitif testle dünyada en çok vakanın görüldüğü dördüncü ülke olan Fransa’da, 22 bin 245 hasta yaşamını yitirdi.

27

Romanya’nın başkenti Bükreş’te karantina günlerinde sokakların ıssızlığını, pencere önüne konan güvercinler bozuyor. Kediler pür dikkat güvercini izliyor. Romanya, 10 bin 417 hastayla Balkanlar’da en çok vaka görülen ülke.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tipobet supertotobet giriş